Wicca i neopogańskie czarostwo
Strona Główna ˇ Artykuły ˇ Linki ˇ Kategorie NewsówNiedziela, Styczeń 20, 2019
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Linki
Kategorie Newsów
Kontakt
Szukaj
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 93
Najnowszy Użytkownik: cuicui
Ostatnie Artykuły
Kowen, tradycja, lin...
Księgi
List otwarty do Młod...
Zaklęcia - energia i...
13 celów czarownicy
13 celów czarownicy
Postanowiłam wreszcie się za to wziąć i rozprawić się z mitem tekstu nazwanego "Trzynaście celów czarownicy" ("13 Goals of a Witch") napisanego przez Scotta Cunninghama i opublikowanego w jego "Wicca for the Solitary Practitioner". Tekst ten jest krótki, bardzo patetyczny, bardzo górnolotny i, jak można się łatwo domyślić, ujęty w trzynaście punktów. Punkty te wprowadziły niemałe zamieszanie (podobnie jak cała książka Cunninghama) nie tylko na zagranicznych, ale i na części polskich portali poświęconych czarostwu. Postaram się więc ten tekst rozłożyć punkt po punkcie na części pierwsze a każdą część opatrzyć, subiektywnym, a jakże, komentarzem.

Zanim jednak przejdę to tychże punktów, chciałabym się przez chwilkę skupić na samym tytule i ogóle dzieła. Pierwsza w tytule jest trzynastka, liczba przynosząca pecha, ale magiczna i święta dla czarownic. Tyle jest maksymalnie Esbatów w roku i osób w kowenie. Jednak tutaj brak jakiegokolwiek logicznego powodu czy pomysłu na to, dlaczego tych celów miałoby być trzynaście. Wydaje się ono jakąś dziwną karykaturą Dziesięciu przykazań. „Goals” - „cele” „to, do czego się dąży; to, co ma czemuś służyć; miejsce, do którego się zmierza; przedmiot lub osoba, których dotyczą zamierzone działania; obiekt, do którego się strzela” - według słownika języka polskiego. Ok, wszystko jasne. Natomiast kim jest „witch” - czarownica, należało by sprecyzować, bo choć Cunningham pisze, używając słowa Wicca, to wiccaninem nigdy on nie był. Będę więc raczej trzymać się czarostwa ogólnie bardziej, niż Wicca, choć i o niej tu wspomnę.
No, to zabieramy się do dzieła...

1. Znaj siebie (Know yourself)
Zainteresuj się sobą, przejdź wgłąb siebie i poznaj siebie od środka. Cel bardzo szczytny, ale niestety, do realizacji nie możliwy. Nie jestem pewna, czy wystarczy jednego życia, by siebie poznać. To jeden z tych celów, do których dąży się całe swoje życie, by się samodoskonalić i by zbliżać się do ideału, który jest niemożliwy do osiągnięcia.

2. Znaj swoje Rzemiosło (Wicca) (Know your Craft (Wicca))
Czyli patrz punkt pierwszy. Myślę, że na poznawanie czarostwa, czy nawet samej Wicca, jednej z gałęzi czarostwa trzeba by poświęcić kilka razy tyle żyć niż na poznawanie siebie. Mimo to cel chwalebny i zachęcający do doskonalenia się. Zgadzamy się więc zapewne wszyscy, że pierwsze dwa cele warte są prób ich realizacji.

3. Ucz się (Learn)
Punkt ten jest dla mnie jedną wielką zagadką. Według słownika angielsko-polskiego "Exeter" słowo „learn” oznacza "uczyć się, nauczyć się, wyuczyć się, dowiadywać się". Czego mamy się uczyć, czego mamy się nauczyć lub wyuczyć i o czym dowiedzieć autor nie był łaskaw nas do końca powiadomić. Należałoby tutaj wrócić, do tytułu – cele są napisane z myślą o „witches” - wiedźmach. W obu językach słowo to wywodzi się od „wiedzący/a, ten/ta, który/a wie”. Można by więc opisać ten punkt, jako ciągłą gotowość do zdobywania wiedzy i poszerzania horyzontów. Można by, ale autor tego nie zrobił, a moja interpretacja może nie być zgodna z zamysłem autora. A „uczenie się” celem samo w sobie nie jest, co najwyżej do tego celu drogą.

4. Łącz wiedzę z mądrością (Apply knowledge with wisdom)
W tym punkcie znów podeprę się słownikiem, tym razem „Webster”. Według niego „knowledge” to: „jasna percepcja faktów, prawd lub obowiązków, pewna świadomość, podstawowe poznanie”, „wisdom” zaś, to „wiedza i umiejętność jej wykorzystywania, wiedza najlepszego rodzaju i w najlepszym znaczeniu, wnikliwość i zdolność osądu” (tłum. własne). Mądre korzystanie z wiedzy jest z pewnością bardzo cenną cechą, zwłaszcza jeśli chodzi o wiedzę tak delikatną i tak specyficzną jak wiedza magiczna. Ta zasada powinna przyświecać każdej czarownicy, ale czy może ona być „celem”?

5. Osiągnij równowagę (Achieve balance)
Myślę, że cel ten, jest z kategorii ambitnych i niemożliwych do zrealizowania. Niemniej żal mi bardzo tych, którzy już równowagę osiągnęli, bo albo nie żyją, albo się przestali rozwijać, bo to właśnie brak równowagi, dysharmonia i pewien chaos pcha nas do uporządkowywania i rozwijania się. Dążenie do harmonii więc jest celem wartym dążeń. Ale czy niezbędnym do uprawiania magii i rzucania zaklęć?

6. Zachowaj czystość wypowiedzi (Keep your words in good order)
Osobiście bym to zinterpretowała jako używanie języka poprawnie, staranność wymowy i pisma oraz nie używanie inwektyw (o ile nie jest to wysoce emocjonalna sytuacja). Ale co to za „cel” i co ma wspólnego z czarostwem? Może chodzi o to, że nasze słowa są wypowiedzeniem naszej woli i należy uważać czego sobie życzysz, bo może się spełnić?

7. Zachowaj czystość myśli (Keep your thoughts in good order)
Jeśli ktoś ma jakikolwiek pomysł co ten punkt oznacza i jak się to ma do czarostwa, proszę, napiszcie w komentarzu lub do mnie. Maila znacie. Może mnie poratujecie, bo nie wiem, o to tu chodzi.

8. Celebruj życie (Celebrate life)
Niewątpliwie ktoś, kto umie cieszyć się swoim życiem i brać z niego co najlepsze jest człowiekiem szczęśliwym. Ale celebracja życia jeśli jest celem, do którego się dąży... coś tu nie gra. Może być ona najwyżej środkiem do celu, jakim może być szczęście. Również nie jest niezbędne do uprawiani magii i bycia czarownicą.

9. Dopasuj się do cykli Ziemi (Attune with the cycles of the Earth)
Zakładam, że nie chodzi o cykl miesiączkowy ani o to, że zimą nosimy puchowe kurtki a latem sandałki. W takim razie ponownie ogłaszam konkurs na odgadnięcie znaczenia tego „celu” i jego roli dla czarownicy, bo ja nie wiem jak to ugryźć.

10. Prawidłowo oddychaj i odżywiaj się (Breathe and eat correctly)
11. Ćwicz ciało (Exercise the body)
Te dwa punkty omówię razem, jako, że się wzajemnie uzupełniają. Kolejne cele – nie-cele – środki do życia w dobrym zdrowiu. Miło o siebie dbać. Nie koniecznie jeśli się jest czarownicą. I nie wszystkie czarownice muszą dobrze jeść i się ruszać do rzucania zaklęć.

12. Medytuj (Meditate)
I znów środek do celu miast celu. I znów nie jest niezbędny dla wszystkich.

13. Czcij Boginię i Boga (Honor the Goddess and God)
Oddawanie czci jako życiowy cel – to trąci trochę fanatyzmem. Jako środek do celu – interesownością. I tak właściwie nie wiadomo jak ugryźć ten punkt. Najlepiej jako wskazówkę, że czarownica swoich Bogów powinna otaczać miłością i szacunkiem tak, jak oni wspierają jego/ją. W zasadzie to by była chyba jedyna z tej całej listy wskazówka mająca większe zastosowanie do wiccan niż do jakichkolwiek innych czarownic.

Podsumowując – lista tych 13 celów, bardziej zawiera wskazówki dla czarownic niż cele, do których musi czy powinna dążyć. Niektóre z nich są ściśle związane z czarostwem – poznawaj siebie, swoją Sztukę, czcij Bogów, dąż do równowagi. Inne są tak sformułowane, że właściwie nie wiadomo o co chodzi, a autor nie znalazł miejsca lub ochoty by je opisać i sprecyzować. Całość wciśnięta gdzieś między symbolikę liczb a przepisem na ciasteczka sprawia wrażenie mało istotnej części książki Cunninghama i niezbyt przy tym dopracowanej. Skoro jednak autor tak bardzo chciał tę listę gdzieś w tej książce umieścić można domniemać, że napisał ją – no właśnie – w szczytnym celu.

Dodane przez Sheila dnia ˇ 19 Komentarzy ˇ 4475 Czytań Drukuj
Komentarze
Leonardo dnia
Świetny artykuł Sheili smiley
Cele dla czarownic ? Hm, zgadzam się, że "13 Goals of a Witch" to nie są stricte celami samymi w sobie. Są to jak wspomniałaś wskazówki, które dają raczej wiele do myślenia nad ich sensem, niż nad ich użytecznością.
Co do ,,celu" 7.Zachowaj czystość myśli - Jest to według mnie jedna z zasad białoświatełkowców, którą rozumiem: ,,Staraj się za wszelką cenę myśleć tylko o dobrych rzeczach" , z którą niekoniecznie się zgadzam.
W ogóle, czy czarownica powinna stawiać sobie takowe cele? Brzmi to bardziej jak przykazania, a jak wiadomo czarownica jest niezależna i nie potrzebuje żadnych przykazań smiley
Lilith dnia
Dostałam się na tę stronę przez Twojego bloga i powiem szczerze, że mam wrażenie jakby ten artykuł nie należał do Ciebie .. Dlaczego ? Otóż wydajesz się dość błyskotliwą osobą, a tu pokazujesz jakbyś nie rozumiała najprostszych zagadnień .. Przepraszam jeśli Cię uraziłam ale mam wrażenie, że mam do czynienia z dwiema różnymi osobami .. jedna, która opisywała inne artykuły na podstawie swoich doświadczeń i drugą, która nie potrafi kreatywnie myśleć. Postaram się punkt po punkcie objaśnić jak ja to widzę ..
Ad. 1
Wydaje mi się, że pochopnie użyłaś słów "do realizacji nie możliwy" .. chodzi tu o to aby żyć zgodnie z własnymi przekonaniami. Wiedzieć na co można sobie pozwolić, a na co nie. Znać siebie oznacza świadomość własnego "ja", a to, że z wiekiem te priorytety się zmieniają oznacza tylko, że się rozwijamy, a nie tracimy tożsamość.
Ad.2
Między punktem 1, a 2 jest znaczna różnica .. poznaj siebie, własne predyspozycje, chęci to nie to samo co poznawaj to czym się interesujesz ..
Ad.3
Autor jest idiotą skoro nie potrafił jednoznacznie stwierdzić, że w samej nauce chodzi o poszerzanie własnych horyzontów i ciągłą potrzebę samoulepszania.
Ad.4
Łączenie wiedzy z mądrością na pewno jest samo w sobie celm ponieważ tylko wtedy możemy mówić o świadomym używaniu magii.
Ad.5
Cóż za radykalne słowa .. osiągnięcie równowagę = koniec własnego rozwoju ?! Pomyśl, a czy harmonia nie pozwala osiągnąć wyższych stanów duchowości, które dzięki czystym, przejrzystym myślom mogą nam ukazać właściwą drogę ?
Ad.6
Hmm .. wydaje mi się, że chodzi tu o spójność wypowiedzi .. żeby człowiek, któremu przekazujesz swą wiedzę dobrze ją zinterpretował ..
Ad.7
Czystość myśli oznacza, że nie powinny być one nastawione na korzyść własną, która może zaszkodzić innym
Ad.8
Celebrowanie życia oznacza jego szanowanie .. tyle ;P
Ad.9
Jestem zdania, że chodzi tu o szacunek do naturalnego porządku, którym kieruje się natura ..
Ad.10
Żyj tak by nie szkodzić nie tylko innym ale także sobie ..
Ad.11
Nie muszą aczkolwiek powinny .. w zdrowym ciele zdrowy duch !
Ad.12
Nie wiem co chciałaś przekazać, ale wydaje mi się to dość logiczne .. Zadbaj o równowagę między ciałem, a umysłem
Ad.13
Hmm .. tu mam największy problem .. myślę, że jest to punkt, który każdy powinien rozpatrzyć indywidualnie smiley
Sheila dnia
Rozumiem, że ten artykuł nie przypadł Ci do gustu, ale szkoda, że wyrażasz to dość ostro.

Nie chodzi o to, że uważam "13 celów czarownic" za tekst zupełnie bezsensowny. Raczej wyrażam ubolewanie, że jest to tylko spis pewnych wskazówek, których autor nie objaśnił dokładnie i pozostawił je do interpretacji dowolnej.
Uważam też, że jest niezbyt szczęśliwie sformułowany językowo, bo celem czego może być medytowanie? Cel ten można osiągnąć przez siedzenie na kanapie. Może być co najwyżej środkiem do - właśnie - osiągnięcia równowagi. Medytować można na kilkadziesiąt sposobów a żaden nie jest niezbędny by być czarownicą. Nie jest to więc niezbędny dla czarownicy "cel". Podobnie jak szacunek dla natury czy łączenie wiedzy z mądrością - nie są "celami" sensu stricte i nie są niezbędne do uprawiania magii.

Ponadto pragnę zapewnić i to wszystkich użytkowników, że recenzję tych "13 celów..." również starałam się oprzeć o pryzmat moich doświadczeń. Za niedługo postaram się dodać obszerniejszą recenzję całej książki "Wicca - podręcznik..."
yennefer5 dnia
Witam, w dużej mierze zgadzam się z tym co pisze Lilith. Po przeczytaniu bloga odnosi się wrażenie, że stronę prowadzi zupełnie inna osoba.
Po pierwsze myślę, że autor "celów" nazwał je celami w sposób przemyślany a nie przykazaniami dlatego, że wicca nic nikomu nie narzuca, nie ogranicza. Nie rozróżnia podziału na dobro i zło, nie istnieje w niej podział na karę i grzech, nikt cię nie pilnuje i nie będzie karał za popełnione czyny. W wicca każdy jest kowalem własnego losu a zgodnie z zasadą trójpowrotu, sprawiedliwość sama cię dopadnie. "Pomyśl, zanim czar się zdecydujesz rzucić, gdyż i zło i dobro ma po trzykroć wrócić." Zawsze będziemy ponosić konsekwencje naszych słów i czynów. Ucz się, pogłębiaj swoją wiedzę, wykorzystuj w pełni swoje możliwości. W końcu coś trzeba w życiu robić, a przede wszystkim szanować i dbać o to, czym nas obdarowała Matka Natura.Wiedza pozwala na szersze postrzeganie i rozumienie świata oraz wszystkiego co nas otacza. Zachowaj czystość wypowiedzi i czystość myśli; tutaj znowu odniosę się po pierwsze do zasady trój powrotu, jak również zgodzę się z Lilith. Każdy człowiek, bez względu na wyznanie, powinien baczyć na słowa, które kieruje do drugiego człowieka, gdyż wypowiedzianych już raz słów nie można cofnąć, a mogą wyrządzić wiele krzywd, zwłaszcza wypowiedziane zaklęcie.
Celebruj życie - bo życie jest najcenniejszym z darów jakimi nas obdarowano, dlatego mamy dbać o siebie, o nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Można by nawet pokusić się tu o stwierdzenie, że dla czarownic ważniejsze jest życie w każdym tego słowa znaczeniu, niż np. osiągnięcia zawodowe, wyścig szczurów itp. Coby u schyłku nie dojść do wniosku, że nie mieliśmy czasu, aby przeżyć własne życie, że zrobiła to za nas nasza praca i szef. ;) chociażby.
Dopasuj się do cykli ziemi = kołomir. Przestrzeganie świąt i sabatów.
I zauważmy, że ostatnim z celów jest Czcij boga i Boginię. Wicca człowieka stawia na pierwszym miejscu. To Bogowie są dla Ciebie a nie Ty dla nich, co jest charakterystyczne dla pogaństwa. Przy czym pamiętać musimy o zawsze należnym szacunku i czci dla Bogów.
Sheila dnia
Napisałam ten artykuł jako swoistą ciekawostkę, chciałam się podzielić swoim zdaniem na temat tych 13 enigmatycznych zdań.
Serio - myślałam, że są na stronie ciekawsze artykuły, ale akurat ten jest tak skwapliwie komentowany smiley
Alessa dnia
Sheila. Jestem tu nowa, a co do 9 celu myślę aby człowiek dopasował się do rytmu natury. Chodzi o to aby np pochodzić po lesie, usiąść pod drzewem, zamknąć oczy i słuchać. Może natura piśnie słówko...smiley
Ale tak na poważnie. Żeby zrozumieć znaczenie tego celu należy poszukać odpowiedzi w sobie samym. Blessed Be!
J dnia
W książce "Magia Kobieca" A. A. Chrzanowskiej (choć nie jest to pozycja wiccańska) również można się spotkać z rozmaitymi punktami i nakazami. Cóż, może niektórzy po prostu potrzebują prostej listy, której mogliby się trzymać i przestrzegać..?
Beata dnia
Witam,
ad. pkt 1 - Muszę przyznac rację Sheili . Hasła typu "Znaj siebie " czy "świadomość własnego ja" brzmią troche jak "tylko pracą ludzie się bogacą" niby prawda a jednak jest śmiesznie. Jesteśmy różni, kolorowi, zmienni , rozwijamy się , uczymy się, zmieniamy pglądy a więc w różnych momentach naszego życia mamy różne cele i podejmujemy różne decyzje , czasami popełniając błędy oraz ulegając wpływom i propagandom. Nie zawsze też rozumemy motywy własnego działania czy też podążamy za czymś instynktownie nie wiedząc dlaczego I BARDZO DOBRZE bo takie właśnie jest życie. Jaśli ktoś twierdzi że poznał własnego siebie i żyje zgodnie z własnym "ja" dla mnie oznacza to osobę poprostu ograniczoną i zamknietą na świat (a niekiedy nawet fanatyczną). Wydaje mi się że te 13 haseł zostało stoworzone przez autora bo nic innego nie przyszło mu do głowy a książka musiała posiadać odpowiednią objetość aby dało sie na tym zarobić. Nie przeczytałam tej książki ale sądząc po tym tu zobaczyłam wyglada mi to czystą komercję i nic poza tym. Mam nadzieje że sie mylę i że jednak jej wartośc to nie tylko ilość sprzedanych egzemplarzy.
Beata dnia
ad. pkt 8 Słowo "Celebrate " oznacza świętować czycić a nie szanować . Gdyby autor chciał powiedziedzieć że należy szanować życie to użyłby słowa "respect" , więc nie doszukujmy się czegoś czego nie ma. A życie to nie impreza żeby wiecznie świętować ani nie czysta i nietykalna świętość aby je czcić. Osobiście uważam że życie oczywiście należy szanować i brać je takim jakie jest. Śmiać sie kiedy jest piękne i płakać kiedy jest okrutne . Chopdzi o to aby być wrażliwym jego obesrwatorem i uczestnikiem. Podsumowując kolejne nic nie znaczące i bezsensowne hasło,
Beata dnia
ad. pkt 6i 7 - Może chodzi tu o:
1. "wydaje mi się, że chodzi tu o spójność wypowiedzi .. żeby człowiek, któremu przekazujesz swą wiedzę dobrze ją zinterpretował .." "Czystość myśli oznacza, że nie powinny być one nastawione na korzyść własną, która może zaszkodzić innym"
2. "używanie języka poprawnie, staranność wymowy i pisma "
3. nie mów o rzeczach "zbereźnych" i nie moralnych ani o nich nawet nie myślsmiley
A tak naprawdę to chodzi o to że nie wiadomo o co chodzi smiley
Arek dnia
yennefer5, napisałaś, że pogaństwo stawia człowieka na pierwszym miejscu i że jest to charakterystyczne dla tej... hm... religii? Nie zgadzam się z tym. Myślę, że jeśli już to człowiek jest równy Bogom, ale w historii poganie raczej służyli im smiley
Megann dnia
fake watches
Megann dnia
summer dresses
Megann dnia
louboutin
siri dnia
replica watches
siri dnia
rolex replica
duoer dnia
black cocktail dress
cuicui dnia
It would be Louis Vuitton Outlet Online another three days
lichking dnia
6-3 to give his nation a 3-2 win. Coach Outlet Onlinethroughout
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Świetne! Świetne! 0% [Żadnych głosów]
Bardzo dobre Bardzo dobre 100% [2 Głosów]
Dobre Dobre 0% [Żadnych głosów]
Przeciętne Przeciętne 0% [Żadnych głosów]
Słabe Słabe 0% [Żadnych głosów]
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Lilla

Szukam nauczyciela i szukam,długo nie chciałam wierzyć w to,co dzieje się ze mną.Woem,że jestem gotowa,wiem,że Ty odezwiesz się do mnie.Czekam na maila.Czuję,że już zrozumiałeś,że to Na Ciebie czekam.

Wiedzma96

Chciałabym się dowiedzieć gdzie można znaleźć czarownice-nauczyciele, którzy pomogliby mi iść wejść w czaroctwo

Pymnphippen

[url=http://www.chaussure
tn.eu]chaussures tn[/url] nike tn spider [url=http://www.poloralph
laurenpascheres.eu]Ralph Lauren Polo Pas Cher[/url] nike air max tailwind+2010


Pymnphippen

ssssssssssssssssssss

Pymnphippen

[url=http://www.air-maxfr
ance.eu]air max[/url] nike shoes 2001 [url=http://www.nfrog.com
]nike tn[/url] air max violette


BoreAntendA

air max montante [url=http://www.htog.org]
chaussure nike homme[/url]


Szira

Witajcie Bracia i Siostry!!smiley Ogromnie ciesze sie ze znalazlam te strone, jestem pewna ze dowiem sie czegos przydatnego! Ponadto milo byc w towarzystwie Tych ktozy patrza na swiat podobnia jak jasmiley Se

WhiteShadow

Witam, znałem tą stronę już od dawna, ale dopiero teraz zauważyłem, że autorka jest także autorka znanego mi bloga ,,Księga luster" smiley Pozdrawiam, i miło mi wszystkich poznać ^,^

Sheila

Witam wszystkich gości i nowych użytkowników! Rozgośćcie się, czytajcie i komentujcie

istari777

sheila masz lekkie pióro do pisania, powinnaś więcej pisać. Masz też dużą wiedzę z niecierpliwością czekam na nowe artykuły.

Archiwum
Copyright © Sheila, 2008 - 2010

Wszelkie prawa zastrzeżone. Bezwzględnie zabrania się kopiowania treści strony, w całości lub fragmentach, w celach komercyjnych. Zabrania się kopiowania treści strony, w całości lub fragmentach, w celach niekomercyjnych bez podania źródła.
Wszystkie ilustracje są własnością ich twórców, opublikowaną w sieci Internet do darmowego wykorzystania niekomercyjnego, o ile nie zaznaczono inaczej.

139626 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion v6.01.6 © 2003-2005


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie