Wicca i neopogańskie czarostwo
Strona Główna ˇ Artykuły ˇ Linki ˇ Kategorie NewsówPoniedziałek, Styczeń 21, 2019
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Linki
Kategorie Newsów
Kontakt
Szukaj
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 93
Najnowszy Użytkownik: cuicui
Ostatnie Artykuły
Kowen, tradycja, lin...
Księgi
List otwarty do Młod...
Zaklęcia - energia i...
13 celów czarownicy
Kowen, tradycja, linia przekazu
Wiele jest sposobów, z pomocą których można „poszufladkować” wiccan, podzielić ich na większe czy mniejsze grupy, które powinny się ze sobą bardziej lub mniej zgadzać, być sobie bliższe lub dalsze. Najczęściej dzieli się czarownice ze względu na tradycje – Gardneriańską bądź Aleksandyjską, co niekoniecznie jest najszczęśliwszym podziałem w każdym wypadku. Gdzieś zagubiło się natomiast określenie „linia przekazu”, które – moim zdaniem – w wielu przypadkach jest o wiele precyzyjniejszym określeniem.

Wyjdźmy jednak od dookreślenia czym jest najmniejsza grupa czarownic, tak popularne, jak i nadużywane słowo – kowen.
Kowen jest to grupa czarownic, która razem praktykuje. To truizm. W rzeczywistości wyznaczników kowenu jest więcej. Kowen tworzy kilka osób, tradycyjnie maksymalna liczba członków kowenu to trzynaście, zaś na jego czele stoi najstarsza stażem i stopniem para – arcykapanka i arcykapłan. Para ta naucza pozostałych członków kowenu jak i osoby chcące do niego przystąpić, przygotowują ich do kolejnych inicjacji. To oczywiście tylko grubszy szablon, gdyż dokładniejszy podział ról między arcykapłanką, arcykapłanem i innymi członkami kowenu jest różny w różnych grupach.
Kowen jest jednostką autonomiczną, a to znaczy, że tylko jego członkowie, z arcykapłanami na czele, decydują o jego losie. Nie ma żadnej innej instancji, do której można się odwołać. Każdy kowen rządzi się swoimi prawami. Z tego powodu, koweny tak bardzo różnią się między sobą. Niejednokrotnie zdarza się, że dwa koweny z różnych tradycji mają ze sobą więcej wspólnego, niż dwa koweny tej samej tradycji.

No właśnie – czym jest Tradycja? Tradycyjnie (nomen omen) znane są dwie tradycje, zwane Gardneriańską i Aleksandryjską. Ich nazwy pochodzą od nazwisk ich założycieli – Geralda Gardnera i Alexa Sandersa – jego zbuntowanego ucznia. Przez wiele lat uważano je za dwie zupełnie odrębne tradycje czarostwa, co więcej – przez wiele lat jedni nie uważali drugich za „prawdziwych” wiccan. Wszystko to w związku z konfliktem, który wybuchł między Gardnerem a Sandersem. Do dziś nie znamy wszystkich jego przyczyn i pewnie nigdy się o nich wszystkiego nie dowiemy. Zainteresowanych tym tematem szerzej odsyłam do prac historycznych, Google, lub choćby Wikipedii.
Czasami, na końcu, po opowiedzeniu o historii o Gardnerze i Sandersie, wspomina się o tak zwanej „tradycji mieszanej”, która łączy dwie wspomniane powyżej. I tu dochodzimy do kwestii linii przekazu.

Linia przekazu jest czasem również zwana linią inicjacyjną. Jest to ciąg osób, z której jedna została inicjowana przez drugą, ta zaś - przez trzecią i tak dalej aż do Gardnera lub Sandersa, czyli jednego z założycieli Wicca. Każdy wiccanin zna swoją linię inicjacyjną i może ją prześledzić.
Jak wcześniej wspomniałam, choć dziś spór został w dużej mierze zażegnany, gałąź Gardnera i Sandersa nie uznawały siebie nawzajem. Stąd wiele osób chcących pogłębić i poszerzyć swoją wiedzę, a także być uznanym za wiccanina przez obie tradycje, dążyła do inicjacji w obu tradycjach. Właściwie nie ma jednej, jednolitej tradycji mieszanej. Jest za to w całej Europie bardzo wiele linii mieszanych, stworzonych przez osoby o podwójnej inicjacji, które swoim uczniom przekazały wiedzę zarówno Gardneriańskiej jak i Aleksandryjskiej gałęzi Wicca. Inną przyczyną powstawania linii mieszanych to sytuacja, w której kowen stworzyły dwie osoby z różnych tradycji. W obu sytuacjach uczniowie takich kowenów mają podwójną linię inicjacyjną – zarówno mogą prześledzić ją do Gardnera jak i Sandersa.
W praktycznym aspekcie linie przekazu przypominają raczej gałęzie, bo często więcej niż jeden członek kowenu zakłada swoją grupę. Niejednokrotnie członkowie różnych kowenów w ramach jednej linii przekazu współpracują ze sobą. Trudno jednak wyznaczyć w tej skomplikowanej „genealogii” granice między liniami, skoro wszystkie prędzej czy później linie się rozbiegają, (każdy arcykapłan może wprowadzać pewne zmiany w prowadzonym przez siebie kowenie) lub też – z innego punktu widzenia – zbiegają u jednego, wspólnego porządku.

Rozumienie linii przekazu jest bardziej instynktowne i trudne do jednoznacznego zdefiniowania – czyli zupełnie inne niż w przypadku dookreślania tradycji czy kowenu. Zapewne przez to nie jest to określenie zbyt popularne, nieczęsto używane w potocznym języku forumowych dyskusji. Mimo to, niezależnie od tradycji, (Gardneriańskiej, Aleksandryjskiej, czy też – nieszczęsne określenie – mieszanej) podjęcie próby zrozumienia czym jest taka wiccańska gałąź, pozwoli na lepsze pojęcie jak przebiegają pewne ideologiczne i praktyczne granice, tak cienkie i trudne do uchwycenia w jednolitym i jednorodnym wiccańskim świecie.

Dodane przez Sheila dnia ˇ 11 Komentarzy ˇ 4090 Czytań Drukuj
Komentarze
J dnia
Artykuł bardzo, powiedziałabym, profesjonalny smiley Niemal naukowy smiley Widać, że masz dużą wiedzę.
A czy cowen nie ma w jakiś sposób za złe danej czarownicy, że przeszła inicjację w i tym i w innym? I czy jest możliwe inicjowanie w większej ilości cowenów niż 2? Jest jakaś maksymalna liczba?
Pozdrawiam! smiley
Sheila dnia
Powiem szczerze, że nie wiem, jaka jest dopuszczana liczba inicjacji, ale podejrzewam, że czarownice raczej nie przechodzą więcej niż dwóch inicjacji, bo nie sądzę, żeby ktoś czuł potrzebę. Zaś o kwestie towarzyskie mnie nie pytaj - podejrzewam, że raczej są dość indywidualne smiley
Natan dnia
Świetny artykuł smiley Nie wiem co pisać, nic dodać nic ująć smiley
Megann dnia
replicawatches
Megann dnia
prom dresses
AquariusAquariorum dnia
"Neopogaństwo, koweny, inicjacje... Klasyfikacje, odłamy, rozłamy"... W tym wszystkim czuć "smród" jezuickiego podstępu. Te wszystkie "modły, rytuały, doktrynalizm"... Czy nie śmierdzi Wam to "zaocznym" Katolicyzmem?! ;D Tak jak na słowiańskim rodzimowierstwie zdążył położyć już swą "tłustą i śmierdzącą naftaliną łapę" papież, sprzedający obecnie talizman "Ręce Boga" (przerobiona wersja Krzyża Jerozolimskiego) jako symbol "prasłowiański" lub próbujący za wszelką cenę "przechrzcić" ŚWIATOWIDA (panteon słowiańskich bóstw) na "jedynego i wszechpotężnego boga - Świętowita", tak i Wiccarianizm (i przy okazji cała kultura celtycko-gotycka) zdążył paść już ofiarą jakichś "brudnych gierek Watykanu"...

Polecam wszystkim prawdziwym czarownicom i czarownikom poniższą pozycję:

*** TAJEMNICA TAJEMNYCH STOWARZYSZEŃ ***
(film dostępny na YouTUBE)
Megann dnia
christian louboutin
siri dnia
replica watches
siri dnia
rolex replica
cuicui dnia
It would be Louis Vuitton Outlet Online another three days
lichking dnia
6-3 to give his nation a 3-2 win. Coach Outlet Online throughout
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Świetne! Świetne! 100% [1 Głos]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [Żadnych głosów]
Dobre Dobre 0% [Żadnych głosów]
Przeciętne Przeciętne 0% [Żadnych głosów]
Słabe Słabe 0% [Żadnych głosów]
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Lilla

Szukam nauczyciela i szukam,długo nie chciałam wierzyć w to,co dzieje się ze mną.Woem,że jestem gotowa,wiem,że Ty odezwiesz się do mnie.Czekam na maila.Czuję,że już zrozumiałeś,że to Na Ciebie czekam.

Wiedzma96

Chciałabym się dowiedzieć gdzie można znaleźć czarownice-nauczyciele, którzy pomogliby mi iść wejść w czaroctwo

Pymnphippen

[url=http://www.chaussure
tn.eu]chaussures tn[/url] nike tn spider [url=http://www.poloralph
laurenpascheres.eu]Ralph Lauren Polo Pas Cher[/url] nike air max tailwind+2010


Pymnphippen

ssssssssssssssssssss

Pymnphippen

[url=http://www.air-maxfr
ance.eu]air max[/url] nike shoes 2001 [url=http://www.nfrog.com
]nike tn[/url] air max violette


BoreAntendA

air max montante [url=http://www.htog.org]
chaussure nike homme[/url]


Szira

Witajcie Bracia i Siostry!!smiley Ogromnie ciesze sie ze znalazlam te strone, jestem pewna ze dowiem sie czegos przydatnego! Ponadto milo byc w towarzystwie Tych ktozy patrza na swiat podobnia jak jasmiley Se

WhiteShadow

Witam, znałem tą stronę już od dawna, ale dopiero teraz zauważyłem, że autorka jest także autorka znanego mi bloga ,,Księga luster" smiley Pozdrawiam, i miło mi wszystkich poznać ^,^

Sheila

Witam wszystkich gości i nowych użytkowników! Rozgośćcie się, czytajcie i komentujcie

istari777

sheila masz lekkie pióro do pisania, powinnaś więcej pisać. Masz też dużą wiedzę z niecierpliwością czekam na nowe artykuły.

Archiwum
Copyright © Sheila, 2008 - 2010

Wszelkie prawa zastrzeżone. Bezwzględnie zabrania się kopiowania treści strony, w całości lub fragmentach, w celach komercyjnych. Zabrania się kopiowania treści strony, w całości lub fragmentach, w celach niekomercyjnych bez podania źródła.
Wszystkie ilustracje są własnością ich twórców, opublikowaną w sieci Internet do darmowego wykorzystania niekomercyjnego, o ile nie zaznaczono inaczej.

139632 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion v6.01.6 © 2003-2005


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie